Батуринська об'єднана територіальна громада
Чернігівська область, Ніжинський район

Про наболіле (економте електроенергію!)

Дата: 29.07.2024 13:47
Кількість переглядів: 58

Про наболіле (економте електроенергію!).

Об’єкти енергетичної інфраструктури України уже тривалий час перебувають під цілеспрямованою атакою ворога. Внаслідок завданих ударів, з ладу виведено значну частину генеруючих установок, які забезпечують виробництво електроенергії. В таких умовах енергосистема не може функціонувати стабільно, як це було раніше, до війни. 

У разі пошкоджень об’єктів енергетичної інфраструктури у певних районах, постачання електроенергії відбувається за тимчасовими схемами, які не завжди, особливо, в періоди пікового навантаження, можуть забезпечити стабільну передачу потужності, яка необхідна споживачам. Для прикладу, якщо постачання у населеному пункті забезпечується декількома лініями, і одна із пошкоджена, то кількість споживачів і їхні потреби залишаються незмінними, а ліній вже на одну менше. 

Тому, щоб не допустити масових і тривалих відключень електроенергії для житлового сектору, а також уникнути обмежень електропостачання для критично важливих об’єктів соціальної інфраструктури, усі споживачі і населення, і бізнес, мають свідомо підійти до використання електроенергії. Потреба в економії електроенергії має стати звичкою для кожного українця, допоки триває війна. Обмеження електропостачання необхідні для збалансування системи виробництва, передачі та споживання електроенергії. 

1. Як допомагає енергосистемі свідоме споживання електроенергії?

Найбільше навантаження припадає на ранкові та вечірні пікові години: з 8:00 до 11:00 та з 17:00 до 23:00. У цей період зазвичай люди масово вмикають найбільш енергоємні прилади, які створюють потужне навантаження на систему.

Кожен, хто обмежує використання бойлерів, пральних машин, обігрівачів, кондиціонерів, електрочайників, духових шаф та пічок у пікові години та змістив роботу більшості електроприладів на нічний час з 23:00 до 6:00, допомагає зменшити навантаження та вивільнити електроенергію, необхідну для стабілізації енергосистеми.

2. Навіщо економити, якщо відключення все одно відбуваються?

Якщо населення і бізнес не будуть реагувати на заклики енергетиків, то відключень стане значно більше і час відключень електроенергії стане тривалішим. Також під загрозою відключень опиняться об’єкти соціальної інфраструктури: лікарні, теплопункти, пожежні, ДСНС, а це вже може мати значно більші наслідки для населення.  

3. Чому відключення відбуваються не по графіку?

Укренерго забезпечує баланс виробництва і споживання електроенергії і потужності енергосистеми в режимі реального часу. Коли необхідно стабілізувати енергосистему, Укренерго надає розпорядження операторам системи розподілу (ОСР) застосувати обмеження електроенергії. На виконання розпорядження в ОСР є трохи більше п’яти хвилин.

Оператори системи розподілу на такі випадки склали орієнтовні графіки, за якими мають відбуватися відключення. У разі, якщо не має потреби обмежувати споживання, ОСР не застосовують відключення, навіть якщо вони є по графіку. Але, бувають випадки, коли при застосуванні відключень по графікам виникає додаткова потреба в потужностях і саме в такі моменти відбувається відключення, яких немає у графіках. 

Енергетики розуміють, наскільки не просто планувати свій день та побут, не розуміючи, коли можливі відключення. Тому усю доступну інформацію, повідомляють споживачам одразу, як тільки можуть.

Україна – одна з найменш енергоефективних країн світу. Енергія втрачається при передачі чи неощадливому її використанні. Це системна проблема, яка має вирішуватися державою, громадами та містами. Однак кожен та кожна з нас так само можуть покращити ситуацію у своїх домівках, споживати менше. Ось кілька порад як це зробити.

1. Купуючи нові електроприлади, обирайте ті, клас енергоефективності яких А-А+++. Вони споживатимуть енергію ощадливіше.

2. Замініть лампочки на енергоощадні – вони використовують в 10 разів менше енергії, ніж лампи розжарювання.

3. Використовуйте мінімум двохкамерні вікна, які краще зберігатимуть тепло, і частіше їх мийте, щоб зменшити потребу в додатковому освітленні.

4. Дбайте про свої електроприлади: змінюйте мішки для сміття у пилососі, очищуйте чайник від накипу, розморожуйте холодильник, мийте внутрішні стінки мікрохвильової печі. Так техніка працює ефективніше і споживає менше енергії.

5. При кожному пранні завантажуйте пральну машинку на 100%. Прати можна при меншій температурі без втрати якості прання. Те саме стосується і посудомийної машинки.

6. Вимикайте побутові прилади з розетки – навіть у режимі stand by вимкнені прилади споживають енергію. Те саме стосується води і світла коли вони не потрібні.

7. Встановіть холодильник у найпрохолодніше місце на кухні, відсуньте його мінімум на 5 см від стіни, не ставте в нього гарячу їжу і тримайте дверцята відчиненими якомога менше часу – це все також допоможе знизити зайві втрати прохолоди, а отже, й енергії.

8. Не закривайте шторами чи меблями радіатори опалення.

9. Кип’ятіть в чайнику тільки необхідну кількість води або використовуйте термос, щоб вона довше залишалася гарячою.

Сьогодні, як ніколи раніше, важливо розумно використовувати енергоресурси. Саме зміна побутових звичок населення та високий відклик бізнесу на прохання вимикати зайве освітлення, рекламні вивіски та екрани дозволить українцям залишатися зі світлом і пережити найтяжчі часи незалежності.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь