A A A K K K
для людей із порушенням зору
Батуринська об'єднана територіальна громада
Чернігівська область, Ніжинський район

Історія міста Батурин - адміністративного центру Батуринської ОТГ

БАТУРИН — місто районного значення Бахмацького району Чернігівської області. Розташований  на лівому березі нижньої течії р. Сейм. Населення 2652 осіб (2014).

У середньовіччя місто розвивалося навколо городища на високому і невеликому за площею (1,3 га) мисоподібному останці, відокремленому від плато ярами, валом і рукотворним ровом, де виявлено матеріали раннього залізного віку (юхнівська культура), ранньослов’янських київської і колочинської культур, сіверянські (роменська культура) і давньоруські старожитності  12 - сер. 13 ст. Потужність стародавнього культурного шару на городищі сягає 0,6 м.

Назва міста не згадується в літописах, але згадка “городища Батурин” в указі королівської канцелярії Речі Посполитої майже одночасно з літописними городищами Ніжин, Бахмач та інше, дозволяє припускати, що і Батурин зберіг свою первісну назву. Восени 1239 Б. був зруйнований монголо-татарами.

В 1625р. Новгород-Сіверський капітан Щ. Вишель видав привілей на городище С. Стахурському, який повинен був осадити тут місто. У ходіросійсько-польської війни 1632-1634 Батурин захопило і зруйнувало російське військо. Відбудований 1634 року людьми Новгород-Сіверського старости О. Пісочинського, Батурин в 1635 перейшов у власність коронного підскарбія Є. Оссолінського. Місто швидко зростало і перетворювалося на ремісничо-торговий центр, у господарстві якого велику роль відігравала торгівля. 1643 році Батурин отримав привілей на звільнення місцевих купців від мита на 20 років.

Цитадень Батуринської фортеці

На початку національної революції 1648-1676 (у травні 1648) Б. був захоплений козацьким  загоном і перейшов під контроль Війська Запорозького. Він став центром сотні, яка спочатку входила доЧернігівського полку, а з 1652 - до Ніжинського полку. 1654 Б. “зі всіма угіддями і селами”, згідно з грамотою російського царя Олексія Михайловича, пожалуваний наказному гетьману І. Золотаренку. Велика пожежа, що спалахнула влітку 1655р., завдала значної шкоди Б. Містяни були змушені відновлювати знищену забудову. У 1663р. в Батурині між представниками царського уряду та гетьманом І. Брюховецькимпідписано Батуринські статті.

Пам'ятник.    Гетьмани. Молитва за Україну

У 1669 - 1708 місто було офіційною резиденцією гетьманів Дем’яна ІгнатовичаІвана Самойловича та Івана Мазепи. Набуття специфічних столичних функцій вплинуло на вигляд Батурина та змінило життєвий устрій міста. Опоряджується місце проживання і перебування гетьмана, поновлюються оборонні укріплення. З’являється низка нових споруд, де розмістилися вищі органи влади і державного управління, гетьманська гвардія. Кілька разів на рік у Батурині збиралися старшинські ради. У часи функціонування  у Батурині  гетьманської резиденції значно збільшилася площа міської забудови. У межах укріплень та на передмісті збудовано кілька храмів (собор Живоначальної Трійці, церкви Покрови Пресвятої Богородиці, Воскресіння Христового, Св. Миколи), жоден з яких не зберігся. Місто було значним торговим центром, розвивалося ремесло та млинарство. На початку 18 ст. чисельність населення Батурина сягнула 10 тис.

 

Воскова фігура Гетьмана І.Мазепи

В останній чверті  XVІІ ст.  Батурин стає значним культурним центром. Осередком культури і духовності був Батуринський Миколо-Крупицький монастир, який розбудовували козацька старшина та гетьмани. 13(2) листопада 1708р., після переходу І. Мазепи на бік шведського короляКарла ХІІ, Батурин захоплений російським військом під командуванням О.Меншикова. Місто було вщент зруйновано, а жителів знищено. За наказом Петра І гетьманську резиденцію перенесено до м. Глухів.

Пам'ятний знак жертвам Батуринської трагедії 1708р.

Після обрання на гетьманство в 1750р. Кирило Розумовський повертає Батурину статус офіційного адміністративного центру Гетьманщини і добивається указу російської імператриці Єлизавети про розбудову Батурина. У другій  половині XVІІІ ст.  місто переживало часи господарського  піднесення, інтенсивної забудови. Велась підготовка до відкриття у Батурині першого в Україні світського вищого навчального закладу-університету. У 1764 р.  в Україні остаточно скасовано гетьманській устрій. Батурин втратив статус гетьманської резиденції. З ліквідацією Ніжинського полку у 1781р. Батурин став волосним центром Конотопського повіту Новгород-Сіверського намісництва, з 1802р. — Чернігівської губернії. У 1897р. в місті нараховувалось 5 051 жителів. В другій половині ХІХ ст. Батурин лишився осторонь залізниць і запорукою його економічного розвитку стало перебування (з 1860-х) на околиці містечка літніх військових таборів піхотних, артилерійських і кавалерійських формувань. На початку ХХ ст. в Батурині відкрито двокласне училище ім. М.Ф. Затворницького, діяли дві парафіяльні школи, бібліотека.
Палац К.Розумовського
В 1917-1922 рр. Батурин був підконтрольний різним урядам: революційному комуністичному, Української Народної Республіки, Української держави П. Скоропадського, Української Соціалістичної Радянської Республіки, окупований військами А. Денікіна (серпень-листопад 1919р.). В 1923-31рр. та 1935-60рр. - центр Батуринського району Чернігівської області. Місто було окуповано німецькими військами з 9 вересня 1941р. до 6 вересня 1943р. З 1960р. — селище міського типу, з 2008р. — місто Бахмацького району.

Будинок Генерального судді В.Кочубея
У Батурині народилися: Григорій Орлик — генерал-лейтенант короля Франції Людовіка ХV, український письменник, публіцист В.П. Маслов-Стокоз, генерал-майор армії УНР В.Ф. Кирей, український демограф А. П. Хоменко, мовознавець-діалектолог П.Д. Гладкий, скульптор О.В. Ситник, доктор економічних наук, академік НАН України А.А. Чухно, Герої Радянського Союзу М.В. Кадун та В.Є. Соколов.

Автор статті – історик Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» Саєнко Наталія.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь