Історична довідка про села Матіївського старостинського округу

Село Матіївка — центр Матіївського старостинського округу Батуринської ОТГ Бахмацького району Чернігівської області, до якого входять 11 сіл і селищ. Розташоване на північний схід від міста Бахмача на відстані 30 км на правому березі річки Сейм. На лівому березі Сейму знаходиться містечко Батурин.

Уперше згадується в першій половині 17 століття. Існує декілька версій історії заснування села. Одна з них, найбільш ймовірна, розповідає про те,  що поблизу Батурина на річці Сейм один житель на ім’я Матвій мав декілька млинів, які знаходилися на правому березі. Робітникам, що працювали на млинах було не зручно ходити на роботу, тому вони заснували поселення на правому березі річки Сейм, яке назвали Матвіївкою. Згодом під час одного з переписів населення, сталася помилка у записах, яку вирішили не виправляти. В результаті чого з’явилася нова, сучасна назва села — Матіївка.

У 18 столітті неподалік села  було розташоване передмістя Городищечка, яке зараз знаходиться на території села. Саме сюди в 1881 році було перенесено з Батурина дерев’яну церкву Іоана Богослова. Першим священником якої був Симеон Климентійович Боглевський.

Перша школа в селі була відкрита при церкві в кінці 19 століття й була церковно-приходською.

Радянську владу в селі встановлено в січні 1918 року. Під час колективізації  в 1930 році створений колгосп «Комінтерн». В той же рік у будинку священика була відкрита  початкова школа, починаючи з 5 класу учні ходили до Батуринської середньої школи.

У 1941 році мирне життя Матіївців перервала ІІ Світова війна. Під час окупації села багато будинків було знищено, в тому числі згоріла сільська школа.

У післявоєнний період розпочалася відбудова господарства села та будівництво нових будинків. Так у 1959 році розпочалося будівництво нового приміщення школи, а колгосп «Комінтерн» був приєднаний до Батуринського колгоспу «ХХІ Партз’їзд».

У 1960 році школа отримала статус 8-річної. Також було побудовано відділення  зв’язку, фельдшерсько-акушерський пункт, клуб на 220 місць, бібліотеку. При відділенні колгоспу «ХХІ Партз’їзд» відкрито механізований комплекс з виробництва молока.

У 1972 році в селі встановлено надгробок на могилі радянських воїнів, загиблих в 1943 році при визволенні села та пам’ятний знак воїнам-односельцям (96 чоловік), що полягли на фронтах ІІ Світової війни.

Уродженцем Матіївки є український радянський письменник В. К. Москалець, який помер 30 червня 2002 року і похований на кладовищі села. На території села виявлено поселення ІІІ-І тисячоліття до нашої ери.

Село Бондарів — розташоване в  4 км на північ від села Матіївка. Село з’явилося в другій половині 19 століття. Назва походить від засновника цього поселення, який займався бондарським ремеслом.

Село Веселівка — розташоване в 5 км на північ від села Матіївка. Село засноване на початку 20 століття. Назва походить від прізвища першого поселенця.

Село Лісова Поляна — розташоване в 2 км на північ від села Матіївка. Село засноване на початку 20 століття. Назва походить від місця розташування.

Село Мости — розташоване на автостраді Київ—Москва за 3 км від села Матіївка. Село з’явилось в 2-ій половині 19 століття. Хутір Мости дістав свою назву за те, що був заснований у низинній болотистій місцевості й для того, щоб цю місцевість перетнути,  було збудовано сім, а може й дев'ять мостів. Від цих мостів і пішла назва села. В селі працює кафе «Хуторок».

Село Нове Полісся — розташоване в 5 км на північ від села Матіївка, засноване на початку 20 сторіччя.

Село Обірки — розташоване в 3 км на північ від села Матіївка. Походження назви хутора Обірки має декілька версій.

За однією з них, через місцевість, де з’явився пізніше хутір, проходив шлях, який вів до Миколо-Крупицького монастиря, на якому з’являлися кілька розбійників, які грабували перехожих. Тому це місце стали називати «Оббірки», а потім виник хутір, який називається Обірки. За іншою версією назва хутора пішла від слова «Обора» тобто огорожа для худоби, адже саме ця місцевість зручна для розведення худоби. Село з’явилось в 2 половині 19 сторіччя.

В 2007 році хутір отримав нове життя після заснування на його території мистецького поселення Обирок. Ця еко-спільнота є членом міжнародного об'єднання екопоселень GEN-Europe.

Селище Прохори — розташоване в 4 км на північ від села Матіївка. Село засноване на початку 20 століття. Назва походить від прізвища першого поселенця.

Входить в екоспільноту Обирок.

Селище Каціри — розташоване в 4 км на північ від села Матіївка. Поряд селища знаходиться озеро Долгоє або Довжик. Село засноване на початку 20 століття. Назва походить від прізвища першого поселенця. Входить в екоспільноту Обирок.

Село Голубів — розташоване на південний схід від села Матіївка. Село  засноване на початку 20 століття. Назва походить від прізвища першого поселенця. На півночі села проходить автострада Київ— Москва.

Селище Лопатин — розташоване в 2 км на північний схід від села Матіївка. Хутір Лопатин є одним із найдавніших, який знаходяться поблизу Матіївки. Про нього згадується у «Списку наявних у Малоросійській губернії селищ 1799—1801 років». На той час в ньому мешкало 35 жителів.