A A A K K K
для людей із порушенням зору
Батуринська об'єднана територіальна громада
Чернігівська область, Ніжинський район

Історична довідка про села Матіївського старостинського округу

Село Матіївка — центр Матіївського старостинського округу Батуринської ОТГ Ніжинського району Чернігівської області, до якого входять 11 сіл і селищ. Розташоване на відстані 30 км на північний схід від міста Бахмача, на правому березі річки Сейм. Навпроти села, на лівому березі Сейму знаходиться місто Батурин. 

Матіївка (Митяювка) назва невеликої річки, правої притоки Сейму. Гідронім уперше згадується у документі 1656 р. Перша писемна згадка про Матіївку як населений пункт датована початком 18 ст., хоча, безперечно, вона виникла і розвивалася синхронно з Батурином, адже її мешканці забезпечували функціонування Батуринського перевозу через Сейм та численних водяних млинів на ньому. Про давнє заселення території села свідчать поселення ІІІ-І тисячоліття до нашої ери, виявлені тут археологами.

З часу виникнення у першій половині 17 століття і до 1781 року Матіївка (Митяєвка, Митяювка у тогочасних документах) одна з батуринських приміських слобод. Дещо південніше, також на правому березі Сейму, знаходилася слобода Городищечко. Зараз Городищечко входить до складу села як одна з його вулиць.

У 1781 році між Матіївкою та Городищечком було зведено дерев’яну церкву, перенесену з Батурина. Її освятили на честь Іоана Богослова. Церква проіснувала до 1933 року і була розібрана місцевими більшовистськими активістами.

Перша школа була відкрита при Богословській церкві наприкінці 19 століття. Навчання проводилося в будинку священника, на території Городищечка.

Радянську владу в селі встановлено в січні 1918 року. В ході колективізації в 1930 році створений колгосп «імені Комінтерну» (скорочено «Комінтерн»).

З 1924 року у відібраному у священника будинку з перервами діяла Матіївська загальноосвітня школа. До Другої світової війни навчання в ній було трикласним.

У 1941 році мирне життя Матіївки перервала Друга світова війна. Під час окупації села (вересень 1941 вересень 1943) було знищено забудову головної вулиці, яка мала назву Коропський шлях. 

У післявоєнний період розпочалася відбудова господарства та громадських об’єктів села. Зокрема, у 19591960 роках зусиллями місцевого колгоспу та місцевих жителів збудоване нове приміщення школи, яка до того займала кілька будівель у різних частинах Матіївки. Школа отримала статус 8-річної. 

Шляхом укрупнення до місцевого колгоспу було приєднано господарства навколишніх хуторів. У 1959 р. в одне господарство під назвою «імені ХХІ з’їзду КПРС» (скорочено «ХХІ Партз’їзд») було зведено два батуринські колгоспи, а в 1963 р. до нього приєднали й матіївський колгосп «Комінтерн». 

У новозбудованій ще до укрупнення (у 1961 році) конторі матіївського колгоспу відкрито будинок культури на 220 місць та бібліотеку. У селі діяв фельдшерсько-акушерський пункт, колгоспний дитячий садок, кілька магазинів.

При відділенні колгоспу «ХХІ Партз’їзд», на північно-східній околиці села побудовано механізований комплекс з виробництва молока.

У 1972 році в центрі Матіївки влаштовано братську могилу радянських воїнів, що загинули на території села під час Другої світової війни. Над нею встановлено пам’ятник невідомому солдату на честь воїнів-односельців, що полягли на фронтах цієї війни (96 чоловік).

У 19741975 роках споруджено автошлях, що з’єднує село з автошляхом КиївБачівськ (М 02).

Уродженцем Матіївки є український радянський письменник Вілій Костянтинович Москалець (19272001), який похований на цвинтарі рідного села. 

Більше і детальніше можна прочитати в статті на Вікіпедії про Матіївку.

         

Село Бондарів розташоване в  6,8 км на північний схід від села Матіївка. Засноване в 19 столітті як хутір. Назва походить від засновника цього поселення, який займався бондарським ремеслом. Найпоширеніше прізвище місцевих жителів Бондаренко. 

 

Село Веселівкарозташоване в 6,3 км на північний схід від села Матіївка. Засноване в 19 столітті як хутір. Первинна назва – хутір Деркачів.

 

Село Лісова Полянарозташоване за 3,6 км на північний схід від села Матіївка. Засноване в 19 столітті як хутір. Первинна назва – Кучугури.

 

Село Мостирозташоване на автошляху КиївБачівськ (М 02), за 5 км на південний схід від села Матіївка. Засноване у 19 столітті, складалося з двох хуторів (Мости або Мостища і Піски). Хутір Мости дістав свою назву від того, що знаходився у низинній болотистій місцевості й для того, щоб цю місцевість перетнути, було збудовано сім, а може й дев’ять мостів. 

У другій половині ХХ століття у Мостах діяла тваринницька ферма колгоспу «ХХІ Партз’їзд»; функціонували магазин, сільський клуб, контора і розсадник Батуринського лісництва.

 

Село Нове Поліссярозташоване в 7 км на північ від села Матіївка, Засноване в 19 столітті як хутір. Первинна назва  Довга Нога.

У 1930-х роках на південь від Бондаревого та Нового Полісся було влаштоване господарство місцевого колгоспу «імені Третього вирішального партз’їзду» (скорочено – «Третій вирішальний»). Колгосп мав вітряк, птахоферму і тваринницьку ферму, торфорозробки, земельні угіддя хуторів Лісова Поляна, Лопатин, Бондарів, Нового Полісся, Веселівки. Пізніше цей колгосп увійшов до складу матіївського колгоспу «Комінтерн». 

У другій половині ХХ століття у Новому Поліссі діяла тваринницька ферма колгоспу «ХХІ Партз’їзд», магазин, сільський клуб.

 

Село Обіркирозташоване в 4,3 км на північний захід від села Матіївка. Засноване в 19 столітті як хутір. 

Походження назви хутора Обірки має декілька версій. За однією з них, через місцевість, де з’явився пізніше хутір, проходив шлях, який вів до Миколо-Крупицького монастиря, на якому промишляли кілька розбійників, які грабували перехожих. Тому це місце стали називати «Оббірки», а потім виник хутір, який називається Обірки. За іншою версією назва хутора пішла від слова «Обора» тобто огорожа для худоби, адже саме ця місцевість зручна для розведення худоби. 

У другій половині ХХ століття у Обірках діяла тваринницька ферма колгоспу «ХХІ Партз’їзд», магазин, сільський клуб.

В 2007 році хутір отримав нове життя після заснування на його території мистецького поселення «Обирок». Ця еко-спільнота є членом міжнародного об'єднання екопоселень GEN-Europe.

Селище Прохориро зташоване в 4 км на північ від села Матіївка. Село засноване на початку 20 століття. Назва походить від прізвища першого поселенця.

Входить в екоспільноту Обирок.

Се лище Каціри — розташоване в 4 км на північ від села Матіївка. Поряд селища знаходиться озеро Долгоє або Довжик. Село засноване на початку 20 століття. Назва походить від прізвища першого поселенця. Входить в екоспільноту Обирок.

 

Село Голубів — розташоване за 6,7 км на схід від села Матіївка. Засноване в 19 столітті як хутір. Назва походить від прізвища першого поселенця Голуб. На півночі від села проходить автошлях КиївБачівськ (М 02).

 

Селище Лопатин — розташоване в 4,7 км на північний схід від села Матіївка. Засноване в 19 столітті як хутір. Його давні назви Возний, Світлопавловський, Лотошевського.

           

Автор: Наталія Саєнко-Калініченко, історикиня, учена секретар

НІКЗ «Гетьманська столиця», членкиня Національної спілки краєзнавців України, уродженка села Матіївка.

 

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь