Історична довідка про села Матіївського старостинського округу

Село Матіївка - центр Матіївського старостинського округу Батуринської ОТГ Бахмацького району Чернігівської області, до якого входять 11 сіл і селищ. Розташоване на північний схід від міста Бахмача на відстані 30 км на правому березі річки Сейм. На лівому березі Сейму знаходиться містечко Батурин.

Уперше згадується в першій половині 17 століття. Існує декілька версій із заснування села. Одна з них, найбільш вірогідніша розповідає про те,  що поблизу Батурина на річці Сейм один житель на ім’я Матвій мав декілька млинів, які знаходилися на правому березі. Робітникам, що працювали на млинах було не зручно ходити на роботу, тому вони заснували поселення на правому березі річки Сейм,  яке назвали Матвіївкою. Згодом під час одного з переписів населення, сталася помилка у записах, яку вирішили не виправляти. В результаті чого з’явилася нова, сучасна назва села – Матіївка.

У 18 ст.  неподалік села,  було розташоване передмістя Городищечка, яке зараз знаходиться на території села. Саме сюди в 1881 році було перенесено з Батурина  дерев’яну церкву Іоана  Богослова. Першим священником якої був Симеон Климентійович Боглевський.

Перша школа в селі була відкрита при церкві в кінці 19 століття й була церковно- приходською.

Радянську владу в селі встановлено в січні 1918 року. Під час колективізації  в 1930 році створений колгосп «Комінтерн». В той же рік у будинку священика була відкрита  початкова школа, починаючи з 5 класу учні ходили до Батуринської середньої школи.

У 1941 році мирне життя Матіївців перервала Велика Вітчизняна війна.  Під час окупації села багато будинків було знищено, в тому числі згоріла сільська школа.

У післявоєнний період розпочалася відбудова господарства села та будівництво нових будинків. Так у 1959 році розпочалося будівництво нового приміщення школи, а колгосп «Комінтерн» був приєднаний до Батуринського колгоспу «ХХІ Партз’їзд».

У 1960 році школа отримала статус 8 річної. Також було побудовано відділення  зв’язку, фельдшерсько-акушерський пункт, клуб на 220 місць, бібліотеку. При відділенні колгоспу  «ХХІ Партз’їзд» відкрито механізований комплекс з виробництва молока.

У 1972 році в селі встановлено надгробок  на могилі радянських воїнів, загиблих в 1943 році при визволенні села та пам’ятний знак воїнам-односельцям (96 чоловік), що полягли на фронтах Великої Вітчизняної війни.

Уродженцем Матіївки є український радянський письменник В.К. Москалець, який помер 30 червня 2002 року і похований на кладовищі села. На території села виявлено поселення ІІІ-І тисячоліття до нашої ери.

Село Бондарів – підпорядковане Матіївській сільській раді. Розташоване на північ від села Матіївки на відстані 4 км. Село з’явилося в другій  половині 19 століття. Назва походить від засновника цього поселення, який займався бондарським ремеслом.

Село Веселівка - підпорядковане Матіївській сільській раді. Розташоване на північ від села Матіївка на відстані 5 км. Село засноване на початку 20 століття. Назва походить від прізвища першого поселенця.

Село Лісова Поляна – підпорядковане Матіївській сільській раді. Розташоване на північ від села Матіївка за 2 км. Село засноване на початку 20 століття. Назва походить від місця розташування.

Село Мости - підпорядковане Матіївській сільській раді. Розташоване на автостраді Київ –Москва за 3 км від села Матіївка. Село з’явилось в 2 половині 19 століття. Хутір Мости дістав свою назву за те, що був заснований у низинній болотистій місцевості й для того, щоб цю місцевість перетнути,  було збудовано сім, а може 9 мостів. Від цих мостів і пішла назва села. В селі працює кафе «Хуторок».

Село Нове Полісся – підпорядковане Матіївській сільській раді. Розташоване на півночі села Матіївка за 5 км, засноване на початку 20ст.

Село Обірки – підпорядковане Матіївській сільській раді. Розташоване на північ від села Матіївка за 3 км. Походження назви хутора Обірки має декілька версій.

За однією з них, через місцевість де з’явився пізніше хутір, проходив шлях, який вів до Миколо-Крупицького монастиря, на якому з’являлися кілька розбійників, які грабували перехожих. Тому це місце стали називати «Оббірки», а потім виник хутір, який називається Обірки. За іншою версією назва хутора пішла від слова «Обора» тобто огорожа для худоби, адже саме ця місцевість зручна для розведення худоби. Село з’явилось в 2 пол.19 ст.

Село Голубів - підпорядковане Матіївській сільській раді. Розташоване на південний схід від села Матіївка. Село  засноване на початку 20 століття. Назва походить від прізвища першого поселенця. На півночі селапроходить автострада Київ-Москва.

Селище Каціри - підпорядковане Матіївській сільській раді. Розташоване на північ від села Матіївка за 4 км. Поряд селища знаходиться озеро «Долгоє». Село засноване на початку 20 століття. Назва походить від прізвища першого поселенця.

Селище Лопатин – підпорядковане Матіївській сільській раді. Розташоване на північний схід села Матіївка за 2 км. Хутір Лопатин являється одним із найдавніших, який знаходяться поблизу Матіївки. Про нього згадується у «Списку» наявних у Малоросійській губернії селищ 1799-1801 років». На той час в ньому мешкало 35 жителів.

Селище Прохори – підпорядковане Матіївській сільській раді. Розташоване на північ від села Матіївка за 4 км. Село засноване на початку 20 століття. Назва походить від прізвища першого поселенця.