Щодо оподаткування ФОП ІІІ групи у період воєнного стану

Дата: 07.11.2023 11:29

Щодо оподаткування ФОП ІІІ групи у період воєнного стану

В управлінні оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Чернігівській області нагадали, що з 01 серпня 2023 року українським підприємцям повернули ставки податків, які діяли до початку запровадження військового стану, зокрема для фізичних осіб – підприємців ІІІ групи. Таким чином, ФОП ІІІ групи припинили сплачувати 2% від обороту і перейшли на ставку 5%.

Скасування 2% ставки та переведення на 5% стосується лише ФОП, які до 1 серпня 2023 року обрали особливу систему оподаткування єдиного податку (ЄП) за ставкою 2%. ФОП, які не були на пільговій системі оподаткування, продовжують сплачувати ЄП за ставкою 5% у звичному форматі.

Відповідно до п.294.1 ст.294 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку ІІІ групи є календарний квартал. Податкові декларації подаються протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 Кодексу).

Дохід, отриманий за ставкою 2%, не зараховується до загального річного доходу ФОП на єдиному податку, тому звіт за 9 місяців буде містити тільки дохід за серпень та вересень 2023 року (якщо в інших місяцях п.р. платник не перебував на ІІІ групі 5 %).

Втім сплата єдиного внеску за себе залишається добровільною.

За пп.9-1.4.3 підрозд.8 розд.ХХ Кодексу у 2023 році обсяг доходу для відповідної групи платників єдиного податку, встановлений пунктом 291.4 ст.291 Кодексу, визначається пропорційно до кількості календарних місяців поточного календарного року, протягом яких платник єдиного податку не застосовував особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 цього підрозділу.

Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області